Máte ještě v bytě nebo v rodinném domě elektřinu taženou v hliníku? Zdědili jste nebo zakoupili objekt teprve nedávno a rozhodujete se o tom, jakým způsobem rekonstrukci provést? Až si pozvete do vašeho příbytku elektrikáře z Prahy 8, o čem se tu pak bude debatovat?
Světelné okruhy ano či ne – rekonstrukce starého hliníkového vedení se vždy týká zásuvkových okruhů. Tam je to zcela bez debat, protože zásuvky jsou v bytech či domech podrobovány největší zátěži a je vysloveně nutné z bezpečnostních důvodů kompletně nahradit hliník měděnými vodiči dle současných platných předpisů. Otázkou však zůstává, zda nechat vyměnit i světelné okruhy, které nemívají velký odběr elektřiny, a kde by teoreticky bylo možné je ještě nějaký čas provozovat (relativně bezpečně).
Možná, že by světelné okruhy ještě tři, čtyři roky bez problémů sloužily, ale když už se provádí výměna zásuvkových okruhů, je výhodnější vyměnit komplet vše. Představte si, že za pět let tu budete provádět podobné stavební zásahy v čistém a rekonstruovaném bytě, proto je rozumnější „při jedné špíně“ udělat vše naráz, a máte klid.
Rozmístění spotřebičů a svítidel – před každým razantním zásahem do elektroinstalace je velmi důležitá prvotní rozvaha, kde budou nové zásuvky, svítidla a vypínače. Je totiž docela pravděpodobné, že zatoužíte po změně a budete chtít mít svítidla nejen stropní, ale i závěsná na zeď, bodová podhledová – a to rozmístěná i v jiných částech obytného prostoru. Tato úvaha zasáhne i zásuvky – vždy je rozumnější mít v místnosti více zásuvek, než méně, a je přijatelnější zapojení spotřebičů přímo do zásuvky, než skrze prodlužovací šňůry, které se napříč místností budou táhnout po desítkách metrů. Prodlužovací šňůry bývají nejnebezpečnějšími prvky elektroinstalace v obytných prostorách a vyplatí se je užívat velmi střídmě.