V dnešní době v podstatě již nenajdete auto, ve kterém by nebylo již nainstalované rádio. To se nám stalo v podstatě nezbytností, a naprostá většina z nás jej má při jízdě puštěno, ať už posloucháme některou z mnoha stanic nebo svůj vlastní hudební mix. Je ale zajímavé se podívat, proč tomu tak je, neboť pro řízení to koneckonců vůbec není nutné.
Tím hlavním důvodem zde je, že nám to poskytuje jakousi zvukovou kulisu. Necítíme se tak sami, pokud s námi nikdo jiný nejede, a pokud ano a z nějakého důvodu zrovna nemluvíme, pak v autě není trapné ticho. Je to stejný princip, jako když má někdo při žehlení či vaření zapnutou televizi – není to o tom, že by přímo vnímal děj, ale poskytuje to určitou kulisu, díky které práce lépe ubíhá.
Samozřejmě někteří jej poslouchají i rádi, pokud si na něm pouští například svůj vlastní mix písniček. Cesta pak lépe ubíhá, což ostatně znají třeba i rekreační běžci, kteří dělají v podstatě to samé, jen s mobilem a sluchátky. Pocitově tak cesta netrvá tak dlouho.
Opomenout však nesmíme ani informační hodnotu. Rádiové stanice velmi dobře vědí, že je poslouchají především řidiči, a tak mnohé z nich pravidelně vysílají informace o dopravních komplikacích, a někdy i policejních hlídkách. Řidič se tak může včas dozvědět, že například se na cestě, kterou chtěl jet, stala dopravní nehoda, takže může včas zvolit jinou trasu a vyhnout se tak koloně.
Samozřejmě však není vše úplně růžové. I poslouchání rádia může mít své stinné stránky, o kterých je vhodné vědět. Tou první a nejdůležitější je, že pokud slyšíme něco skutečně zajímavého či důležitého, může to odvést naši pozornost od řízení. A všichni víme, že na silnici stačí chvilka nepozornosti, aby se stala dopravní nehoda.
Proto nesmíme nikdy zapomínat, že ačkoliv rádio je jistě užitečná věc, naše pozornost by měla patřit hlavně a především řízení. Jinak to s námi může velmi snadno špatně skončit.