Někteří šikovní a zdatní kutilové zvládnou postavit dům svépomocí, pouze s několika řemeslníky. Přizvou si na to zejména profese, na které je zapotřebí certifikát, jako jsou instalatéři či elektrikáři, ovšem může se tu hodit projektant, statik, odborník pro výstavbu schodišť, tesař, obkladač či pokrývač. Ať už se pustíte do stavby domu jakýmkoli způsobem, na závěr bude zapotřebí objekt zkolaudovat a také připravit k užívání. Kromě technických záležitostí, provedení kontroly výsledků stavebních prací a bezpečnostních prověrek se tu musí také uklidit, a to není jen tak. Úklid po stavbě totiž není běžný kancelářský či domácí úklid, kdy vezmete do ruky kbelík s hadrem, prachovku a smeták.
Jemný stavební prach – toto je doslova postrach pro každého, kdo se pustí do důkladného úklidu. Zaprášené bývá doslova vše, od stropů po stěny a podlahy až k oknům, dveřím, svítidlům a různým technickým prvkům. Prach se tu vyskytuje ze zpracování sádrokartonu, pórobetonu, vápenných a cementových směsí, nátěrových hmot, lepidel či tmelů. Někdy je v takovém domě doslova paseka.
Zbytky barev, šmír a mastnota – mnoho řemeslníků postupuje při práci velmi obezřetně a snaží se po sobě také uklidit, ovšem i při sebelepší snaze o precizní práci se tu a tam objeví různé skvrny od olejů a maziv, barev či zašlapaného mastného šmíru, a tento nepořádek se pak může roznášet po domě v pracovní obuvi. Na tato znečištění je zapotřebí speciálních postupů, s nimiž jsou obeznámeni zejména profesionální úklidové firmy.
Rozsah úklidových prací – zvládnout úklid po stavbě by teoreticky mohl i zručný kutil, ale jestliže je práce tolik, že to bere energii a sílu, a hrozí vám pracovní přetížení, a tím pádem také zdravotní újma, je výhodnější veškerou činnost rozdělit mezi více subjektů a pověřit úklidem někoho, kdo vám tím vytrhne pomyslný trn z paty.